Twitter

Harris Academies
All Academies in our Federation aim to transform the lives of the students they serve by bringing about rapid improvement in examination results, personal development and aspiration.

Central Office

Bexley

Bromley

Clapham

Croydon

Greenwich

Haringey

Havering

Merton

Newham

Southwark

Stratford

Sutton

Thurrock

Wandsworth

Westminster

Willesden

Staff list

English
Kirsten Boyle Vice Principal
Lydia Pichurski Head of English, Literacy and Reading
Kelechi Iwumene 2ic English
Hayley Mathieson Head of House
Hiba Nadeem ECT English
Haroon Aiyub English Trainee
Mathematics
Melvin Hall Vice Principal 
Sangeitha Kowathanan Head of Maths
Gabriel Kelly 2ic Maths
Sasikala Kathirgamarajah  Teacher of Maths
Maryam Afsar Maths Trainee
Firdous Kazi Maths Trainee
Science
Nick Myint Assistant Principal
Nazeanah Nazeer Head of Science
Shibila Robin ECT2 Chemistry
Albert Muntean ECT2 Chemistry
Saynab Ali Chemistry Trainee
Tom Christopher Senior Assistant Principal
Humanities
Emma Connolly Assistant Principal
Hannah Diwakar Teacher of History
Dilan Gozlugol ECT1 History
Laura Montanaro Head of RS/ Philosophy
Samuel Anderson Head of Classics 
Sashel Bailey Teacher of Economics
Languages
Dan MacPherson Principal
Kailyn Albright Head of MFL
Xin Jing Teacher of Mandarin (PT)
Computer Science
Dale Perkins Head of Computer Science
Physical Education
Jade Dempster Head of House & Head of PE
Tony Ansell Head of House/ Sports coach
Lewis Ali Teacher of PE
Creative Technologies
Neil McPherson Head of Music
Lance Titus Teacher of Art and Photography
Davia Reid Teacher of Design & Technology
Operations Team
Claire Headman Business Manager
Niall Crowley Marketing officer
Bright Adjushi IT Technician
Adel Gomes Premises Manager
Sunny Egwu Premises Assistant
Kristy Vunzi PA to Principal
Saira Akhtar Receptionist/ medical officer
Xuexue Zhang  Finance Officer
Nilza Santos Reprographics
Teresa Sullivan Librarian
Julie Nicholson Senior Science Technician
Pembegul Ahmet Science Technician
Nathan Hall Attendance Officer
Faiza Haque Exams Officer
Blazej Przystawski Data Manager
Shah Hossain LSA
Adam Fixter LSA
Dhayann Hussain LSA (Apprentice)
Chamidu Manchanayaka LSA
Kasey White LSA (Apprentice)
Jesse Bilomba LSA (Apprentice)
Marie Quetant Safeguarding and Student Welfare Officer